Похід в гори: ТОП порад як не заблукати і гарно відпочити

[ad_1]

Хтось полюбляє відпочивати на спекотному морському узбережжі, а комусь до вподоби активний відпочинок і бажано в горах. Дехто навіть цього може ще не усвідомлювати і тільки збиратись у похід до Карпат. Саме для таких початківців у підкоренні гір волонтери пошуково-рятувальної асоціації SARVA і підготували наступні поради.

В Україні зараз доступна одна гірська система – Карпати. Це доволі пласка та комфортна для початківців місцевість. Багато в чому схожа на ліс, але є декілька «але». Отож, далі по пунктах.

Дивіться під ноги

Це у горах перше і найголовніше. Інакше можна отримати травму різного ступеню тяжкості. Милуватися краєвидами краще під час зупинок.

Подорожуйте з провідником

Попри те, що у Карпати ходять люди похилого віку, з інвалідністю, і навіть з маленькими дітьми, тобто всі без обмежень. Це не буде схоже на приємну прогулянку парком. Досвічені альпіністи наполягають: похід у гори має здійснюватися лише у складі організованої туристичної групи, яка складається з 6 та більше людей. Керівником має бути людина, що вже має досвід походів у горах. Якщо серед вас такої немає, почніть знайомство з горами під наглядом професійних гідів. Вони зроблять ваш перший схід на гору комфортним і безпечним.

Тренування ніг

Приділіть особливу увагу підготовці. Вона має бути набагато пильніша, ніж для будь-якого виду походів. За декілька тижнів почніть тренування – ви та ваші партнери по подорожі мають бути готовими до тривалих переходів. Довгі прогулянки містом підходять. Зазвичай у горах між зупинками треба 40-50 хвилин йти безупинно по складній місцевості. Зупинки ж тривають лише 5-10 хвилин.

Похід в гори: ТОП порад як не заблукати і гарно відпочити, фото-1

Вивчайте маршрут

Найпопулярніші з них мають вздовж всього шляху позначки, але важливий не тільки напрям руху. Звідки ви будете починати? Де будете закінчувати? Яке сполучення цих двох точок з «цивілізацією»? Скільки часу вам потрібно на цей маршрут? Чи обов’язкова ночівля?

В нормальній ситуації людина долає 4 кілометри за годину. У горах через зміну висоти людина йде в півтори рази повільніше – пам’ятайте це при плануванні. Досвідчені туристи мають перед походом у гори маршрутну книжку з визначеним маршрутом, контрольними точками і термінами їх проходження, також кінцевим терміном закінчення походу.

Перед виходом на маршрут керівник групи має узгодити його з рятувальною службою району, отримати консультацію щодо прогнозу погоди, можливих загроз і т. п. Про вихід на маршрут повідомте рятувальників. Також повідомте про похід та заплановану дату повернення родичам і працівникам готелю чи бази, де ви стартуєте.

До гір лише групою

Першим йде керівник, або досвідчений учасник, що добре знає маршрут. Другим має йти фізично найслабший учасник. Темп пересування групи — по найслабшому. Замикаючим йде найсильніший учасник, який при необхідності допомагає знесиленим. Група ні при яких обставинах не має розділятися. Всі мають завжди бути у полі зору один одного. Ситуація, коли хтось втомився, на кшталт: «Посиджу, відпочину, а потім дожену!», є неприпустимою! Якщо потрібна розвідка подальшого шляху, йдуть якнайменше двоє. Пересування поодинці в горах неприпустиме. Будьте вдвічі уважні, якщо в групі є діти. Вони, зазвичай, менш дисципліновані й намагаються проявити «дорослість».

Похід в гори: ТОП порад як не заблукати і гарно відпочити, фото-2

Завжди можна повернутись

Пам’ятаєте цю пораду для лісових походів? У горах вона ще актуальніша. Якщо погода різко змінилася (почалася злива, град, хуртовина), якщо ви з самого початку почали вибиватися з графіку, не встигли вчасно навіть на першу точку зупинки, якщо хтось натер мозолі, отримав травму, страждає від симптомів висотної хвороби – повертайтеся. У більш складних гірських системах є «точка неповернення», коли безпечніше йти далі, ніж повертатися. В Карпатах завжди можна скасувати похід задля безпеки.

Висотна хвороба — ваш ворог

Це реакція організму на різку зміну рівня кисню у повітрі. Вона може початися у людини, починаючи з висоти 2000 метрів. Це, фактично, висота Говерли, найвищої точки Карпат. Тому в Україні вона вам майже не загрожує. Але під час походів у інші гірські системи треба пам’ятати симптоми: головний біль, порушення сну, задишка, втрата апетиту, втомленість, нудота, хиткість при ходьбі. Потенційно при швидкому підйомі це може призвести до летального кінця. Тому треба бути обережним й планувати повільне сходження, а перед початком походу порадитися із медиками про ліки.

Похід в гори: ТОП порад як не заблукати і гарно відпочити, фото-3

Не вірте синоптикам

Погода у Карпатах, як і будь-яких горах, дуже мінлива. При раптовому погіршенні погодних умов краще зупинитися у першому ліпшому місці і перечекати негоду, ніж йти невідомо куди.

Також початківців вражають різкі кліматичні переходи при сходженні – влітку на Говерлі та інших верхівках можна побачити сніг. А ще у горах буває надзвичайно сильний вітер, і погода змінюється від спекотного штилю до буремної зливи за пару годин. Тому навіть посеред літа беріть із собою головний убір, шарф, рукавички, сонцезахисні окуляри, штани з щільної тканини, куртку та дощовик.

Земля під ногами повна каменів, постійно змінює висоту й часто зовсім не має стежок. Тому взуття має бути легким та комфортним, але з товстою та міцною підошвою.

Води та їжі має бути вдосталь

Вона має бути не в одному рюкзаку, а в кожного учасника походу. У горах зневоднення наступає швидше і непомітніше – будьте обережні. Майте з собою запас їжі, води, засоби захисту від негоди, фліску, сірники, ліхтарик, заряджений телефон і мапу району. Краще нагрузити кілька «зайвих» кілограмів, ніж клацати зубами під дощем, заблукавши в тумані. Подбайте і про аптечку.

Користуйтеся смартфоном

Часто навіть гірські експерти радять виключати у поході смартфони, бо вони небезпечні під час грози. Це міф і нісенітниця. Як і в будь-якому поході беріть смартфон з собою, тримайте зарядженим і використовуйте його лише для орієнтуванні на картах й екстрених викликів. Ну, і пару фото можна зробити, адже у горах ну дуже красиво.

Похід в гори: ТОП порад як не заблукати і гарно відпочити, фото-4

[ad_2]

Источник: 0462.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *